Dwóch starszych mężczyzn siedzi na ławce w parku

Objawy POChP. Co powinno nas zaniepokoić?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to jedna z najpoważniejszych i najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego. Wywołuje ją stan zapalny, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe – m.in. dym tytoniowy, pyły i gazy. Objawy POChP nie zawsze są na tyle czytelne, aby skłoniły do pilnej konsultacji lekarskiej. Jak je rozpoznać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Kto najczęściej choruje na POChP?

POChP to choroba nałogowych palaczy – takie stereotypowe myślenie wciąż pokutuje w naszym społeczeństwie. Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób mających ewidentne objawy mogące wskazywać na POChP, nie zgłasza się do lekarza („przecież nie palę, więc to nie może być POChP”).

Trzeba zatem wyraźnie podkreślić, że czynnikiem ryzyka POChP jest nie tylko dym tytoniowy, ale również zanieczyszczenie powietrza, pyły czy różnego rodzaju gazy. Chorują m.in. górnicy, hutnicy, pracownicy zakładów chemicznych, metalurdzy, operatorzy maszyn, sprzątaczki czy nawet kosmetyczki.

Można napisać, że każda osoba po 40. roku życia, która obserwuje u siebie objawy POChP (za chwilę je omówimy), powinna zgłosić się do lekarza i poddać podstawowej diagnostyce, nie zrzucając niepokojących symptomów na karb zwykłej infekcji wirusowej czy przemęczenia.

Przewlekły kaszel

Zwykle pierwszym objawem, jaki może wskazywać na POChP, jest przewlekły kaszel. Ważne jest to, że nie mówimy tutaj o kaszlu napadowym, charakterystycznym dla astmy, ale utrzymującym się przez długi czas.

Kaszel sugerujący Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc towarzyszy w ciągu dnia, może się nasilać rano i wieczorem oraz pod wpływem czynników drażniących, jak dym papierosowy, kurz, opary chemiczne czy zanieczyszczone powietrze.

Przewlekłego kaszlu nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą mu inne objawy mogące wskazywać na infekcję wirusową. Warto skonsultować swój stan z lekarzem pierwszego kontaktu.

Duszność

Duszność, czyli trudności ze złapaniem tchu, uczucie braku powietrza, w początkowej fazie POChP może się pojawiać w trakcie wysiłku fizycznego. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, uznając, że to zwykła reakcja organizmu na zmęczenie, np. podczas wchodzenia po schodach.

Z czasem duszność może się jednak nasilać i utrzymywać nawet w fazie spoczynkowej. Jest to wyraźny sygnał, że należy jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Odkrztuszanie plwociny

Plwocina to wydzielina z płuc, czasem o ropnym charakterze. Większość z nas kojarzy ten objaw z infekcją dolnych dróg oddechowych (np. zapaleniem oskrzeli). Jeśli odkrztuszanie plwociny towarzyszy osobie zdrowej, czującej się dobrze, niezdradzającej symptomów infekcji, to nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego.

Długotrwałe, wręcz nawykowe odkrztuszanie plwociny wymaga konsultacji lekarskiej – szczególnie, jeśli jest to jeden z kilku objawów mogących wskazywać na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Pilnie należy się zgłosić do lekarza w sytuacji, gdy plwocina zawiera ślady krwi. Może to być objaw bardzo poważnej choroby układu oddechowego, włącznie z chorobą nowotworową płuc.

Obniżona tolerancja wysiłku

Pisząc prościej: chodzi o ogólne pogorszenie kondycji fizycznej. Na ten objaw szczególną uwagę zwrócą osoby aktywne, uprawiające sport czy pracujące zawodowo, które do tej pory nie narzekały na swoją sprawność, nie miały problemów z wykonywaniem nawet wymagających fizycznie czynności, cieszyły się dobrą wydolnością organizmu.

POChP prowadzi do zwężenia dróg oddechowych, czego konsekwencją jest niedotlenienie. W efekcie stopniowo spada zdolność do znoszenia wysiłku fizycznego, organizm wolniej się regeneruje, a choremu może towarzyszyć uczucie ciągłego zmęczenia.

W zaawansowanym stadium POChP chory może mieć trudności z wykonywaniem nawet zupełnie podstawowych czynności dnia codziennego, jak spacerowanie, przynoszenie zakupów, umycie się, ubranie, przyrządzenie posiłku, umycie samochodu itd. Dlatego warto podkreślić, że POChP jest jedną z najczęstszych przyczyn inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.

Jeśli obserwujesz u siebie którykolwiek z tych objawów, a przy tym znajdujesz się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza POZ. Lekarz oceni, czy wskazane jest skierowanie Cię do poradni pulmonologicznej, w której będzie kontynuowana szczegółowa diagnostyka.

Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.