Kwiatek doniczkowy

Kwiaty doniczkowe szkodliwe dla zdrowia – czy masz je w swoim domu?

Nie można sobie wyobrazić przytulnego domu bez roślin domowych. Nie tylko dekorują przestrzeń, ale także pełnią ważną funkcję oczyszczając powietrze i wzbogacając je w tlen.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny domowe są tak bezpieczne, jak zwykliśmy o nich myśleć. Oto najczęściej spotykane rośliny i kwiaty doniczkowe szkodliwe dla zdrowia.

Azalia

Azalie nazywane są królowymi roślin doniczkowych ze względu na ich niezwykłe piękno. Jednak azalia jest także niebezpieczną „królową”, ponieważ jej liście zawierają toksyczną substancję zwaną glikozydem.

W przypadku spożycia substancja ta powoduje zatrucie, a następnie arytmię i śmierć. Warto jednak zaznaczyć, że tylko spożycie znacznej ilości glikozydu powoduje śmierć. W każdym razie doniczki z tym kwiatem powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

Azalie szkodliwe dla zdrowia

Źródło: Pixabay

Dieffenbachia

Popularna roślina doniczkowa znajduje się w wielu mieszkaniach, biurach, szpitalach, a nawet przedszkolach. Ten ostatni fakt powoduje skrajne zakłopotanie wśród znających się na rzeczy ludzi. Dieffenbachia bowiem, jako typowy przedstawiciel rodziny Aroidea, jest niezwykle trująca.

Trucizna jest obecna we wszystkich zielonych częściach rośliny doniczkowej i może powodować silne reakcje alergiczne, zaczerwienienie skóry i łzawienie, nawet u osób dorosłych. Dlatego należy starannie chronić dzieci i zwierzęta przed kontaktem z tą piękną, ale niebezpieczną rośliną.

Pierwiosnek na parapecie

Wydaje się, że nie ma nic lepszego niż udekorowanie parapetu w pokoju dziecka tymi małymi krzewami o aksamitnych liściach i jaskrawych kwiatach. Jednak pierwiosnka nie należy umieszczać w pobliżu dziecka. Podczas kwitnienia wydziela on substancje toksyczne, alkaloidy, które mogą powodować mdłości i zawroty głowy. Efekt ten staje się coraz bardziej zauważalny wraz ze wzrostem liczby roślin kwitnących w pomieszczeniu. Liście pierwiosnka są również niebezpieczne, ponieważ ich włoski zawierają truciznę, która może wywołać reakcję alergiczną.

Bluszcz

Bluszcz jest popularną rośliną do dekoracji zarówno w pomieszczeniu, jak i zewnętrznie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno owoce, jak i liście tego wiecznie zielonego krzewu mogą być bardzo niebezpieczne. Bluszcz doniczkowy zwykle nie rodzi owoców, ale jego liście mogą zatruwać koty, które przyciąga bujna zieleń.

Bluszcze szkodliwe dla zdrowia

Źródło: Pixabay

Monstera

Dzięki swoim imponującym rozmiarom ta roślina doniczkowa jest najczęściej widywana w miejscach publicznych. Występuje jednak również w zwykłych mieszkaniach.

Jeśli zdecydujesz się umieścić monstera w swoim domu, warto pamiętać, że jego liście zawierają niezwykle trującą substancję, która w kontakcie z błonami śluzowymi może wywołać silną reakcję toksyczną. Spożycie liści rośliny doniczkowej może prowadzić do poważnego zatrucia wymagającego pomocy medycznej.

Cyklamen lub fiołek alpejski

Fiołek alpejski to częsty gość na parapetach okiennych dla miłośników ogrodów. Jest to roślina doniczkowa o delikatnych kwiatach, które wydzielają przyjemny zapach. Jedyną niebezpieczną rzeczą tej rośliny doniczkowej są bulwy, które zawierają silną truciznę. Upewnij się, że zwierzęta domowe ich nie zrywają i ciesz się pięknymi kwiatami w swoim domu.

Trichocereus

Trichotherae należy do rodziny kaktusowatych, ale w przeciwieństwie do innych kaktusów nie tylko kolce czynią go niebezpiecznym. Kwiaty te zawierają substancje, które mogą powodować nie tylko gwałtowne halucynacje, ale także paraliż centralnego układu nerwowego.

Brunfelsia

Dzięki pięknym liliowym kwiatom i przyjemnemu zapachowi roślina ta jest najczęściej spotykana w Ameryce i Europie. O brunfelsji trzeba wiedzieć tylko tyle, że wszystkie jej części zawierają truciznę o działaniu neurotoksycznym, a niektóre rodzaje brunfelsji dodaje się do tradycyjnego napoju plemion amazońskich, używanego do „komunikacji z duchami”.

Clivia

Clivia to bardzo piękna roślina w pomieszczeniu o jasnych kwiatach zebranych w parasol. Mimo całej swojej atrakcyjności clivia zawiera silną truciznę, która w dużych dawkach może powodować paraliż. W przypadku tej rośliny należy zachować szczególną ostrożność i zadbać o to, aby dzieci nie miały z nią kontaktu.

Ficus

Figowiec nie jest najniebezpieczniejszym kwiatem w pomieszczeniu. Ta roślina jest niebezpieczna tylko dlatego, że jest alergenem. Należy również zachować ostrożność w przypadku kontaktu z sokiem tej rośliny. Może on podrażniać skórę i powodować oparzenia.

Figowiec szkodliwy dla zdrowia

Źródło: Pixabay

Pachypodium Lamera

Roślina ta przypomina zarówno palmę, jak i kaktus. Kwiaciarnie lubią nazywać ją palmą madagaskarską ze względu na jej gruby pień i bujne ulistnienie. Pachypodium jest zdecydowanie niewskazane do pokojów dziecięcych ze względu na silnie trujące soki i kolce biegnące wzdłuż pnia.

Podczas pracy z rośliną należy zawsze nosić rękawiczki, aby uniknąć kontaktu soku z rośliną na skórze, a po zakończeniu pracy z rośliną należy umyć ręce.

Browallia

Browallia to mała, krzaczasta roślina należąca do rodziny psiankowatych, kwitnąca na biało, fioletowo i niebiesko. Podobnie jak jej krewniacy, belladonna i mandragora, Browallia jest bardzo trująca: należy dokładnie umyć ręce po pielęgnacji rośliny i przechowywać doniczki z nią w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

1 komentarz do “Kwiaty doniczkowe szkodliwe dla zdrowia – czy masz je w swoim domu?

  1. Mam w domu monsterę i w życiu nie przypuściłabym, że jest ona szkodliwa dla zdrowia. Dobrze wiedzieć. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.