Schody wewnętrzne w salonie

Jakie panele na schody wewnętrzne wybrać – wskazówki i inspiracje

Wybór materiału na schody zewnętrzne jest bardzo ważną decyzją. W końcu zależy nam na naszym bezpieczeństwie oraz funkcjonalności.

Najważniejsze aby panele bądź płytki było odporne na wodę oraz mróz. Ale także ważna jest ich wytrzymałość i antypoślizgowość. Ważne również aby pasowały do zewnętrznej elewacji domu. Jakie więc pokrycie podłogi wybrać?

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych na schody?

Aby płytki wytrzymały korzystanie w nich przez długi czas, warto wybrać takie z niską wchłanialnością. Często nagromadzona woda wchłania się w płytkę. Przez co przy połączeniu z mrozem, może powodować ich zniszczenie. Do miejsc narażonych na działania atmosferyczne, warto wybrać płytki mrozoodporne. Producenci ułatwili nam znalezienie takich na półkach sklepowych, oznaczając je znakiem graficznym – płatkiem śniegu.

Bezpieczna klatka schodowa to oczywiście czyste schody i ich posadzka. Dlatego warto zadbać o wzór oraz odcień paneli. Tak aby częste przemieszczanie się, nie oznaczało ciągłego sprzątania po wniesionym przez buty piasku. Dlatego więc, położenie białych bądź czarnych paneli, może okazać się problematyczne. Na tych kolorach nawierzchni najlepiej widać wszelki brud, związany z użytkowaniem pomieszczenia.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie materiałów w typu „sól-pieprz” czy płytki imitujące naturalny kamień czy drewno. Warto więc aby kolor podłoża, komponował się z już istniejącym wnętrzem czy zewnętrznym stylem elewacji domu.

Panele

Źródło: Pixabay

Jakie więc panele winylowe bądź płytki wybrać?

Panele winylowe drewniane

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się panele winylowe na stopniach. Można zastosować je zarówno na zewnątrz jak i do wnętrza domu, dzięki czemu osiągniemy harmonię. Powszechny wzór drewna, pasować będzie do wielu innych materiałów.

A montaż takich paneli podłogowych jest bardzo prosty i szybki. Jednak należy pamiętać, że panele powinno się montować na równej posadzce. Jest to ciekawa i o wiele bardziej wytrzymałe rozwiązanie dla drewnianych schodów. A na dodatek są w niższej cenie niż drewniana konstrukcja schodów. Więc po co przepłacać?

Panele winylowe wykonywane są najczęściej z dębu, co świadczy o ich dobrym materiale. Mnogość ich zastosowań takich jak: bezpieczeństwo, niezwykła trwałość to tylko niektóre z zalet paneli winylowych. Idealnie sprawdzają się także w łazienkach, salonach czy kuchniach. Świetnie sprawdzą się w coraz bardziej modnych ostatnio przydomowych ogrodach zimowych.

Płytki z betonu

Płytki z betonu dekoracyjnego, które obecnie są bardzo modne. Zaczęto stosować je nawet w łazienkach. Dostępne są we wszystkich kolorach z palety barw RAL. W porównaniu do paneli podłogowych, płytki betonowe nie „trzeszczą”. Ze względu na technikę innego montażu płytki. Płytki mogą zostać wypolerowane a mimo to, dalej będą antypoślizgowe.

Płytki z łatwością można dopasować do istniejących już stopni, poprzez docięcia. Bez problemu sprawdzą się na schodach w domu jak i na zewnątrz. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią spójność przez wykorzystanie jednego materiału na wielu elementach.

Klinkier 

Klinkier wydaje się być jedną z najlepszych opcji. Posiada jednorodną strukturę porowatą lub płaską, i niski poziom nasiąkliwości. Na dodatek występuje w wielu odcieniach, nie tylko tym „ceglanym”, czyli czerwono-brązowym. Jest to dość kosztowne rozwiązanie dla takiej konstrukcji. Montaż jest czasochłonnym rozwiązaniem ale wartym tej pracy. Na dodatek doskonale komponowałby się z dolną elewacją domu, wykonaną klinkierem czy też elementami płotu.

Gres techniczny

Podobnie jak klinkier, posiadają odpowiednie parametry. W szczególności gresy techniczne. Aby móc zastosować je na zewnątrz. Gres techniczny cechuje się większą grubością niż płytki ceramiczne, dlatego idealnie nadaje się na podłogę. Stosuje się je nie tylko w schodach, tarasach ale także w domu, w łazienkach, salonie.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne mogą mieć matową ale też błyszczącą strukturę. Choć ta druga nie jest polecana przez producentów oraz użytkowników, ze względu na brak antypoślizgowości. Dlatego więc, nie nadadzą się na podłogę jako stopnie.

Płytki ceramiczne można dopasować do nowoczesnego wnętrza, dobierając takie imitujące drewno, kamień. Przeważnie są one stosowane w łazienkach, na ścianach a nie podłodze. Mimo to, odpowiednio dopasowane mogą stworzyć spójne, estetyczne wnętrze z panelami typu gres techniczny.

Surowy beton

Pomimo, że byłoby to jedno z najtańszych rozwiązań i jedno z bardziej nowoczesnych. To na pewno nie jest to rozwiązanie na dłuższy czas. Przez warunki atmosferyczne beton może stać się mało estetyczny w wyglądzie. A również takie „wykończenie”, ciężko się czyści. A przecież nie na tym nam zależy. Surowy beton może pozostać tymczasowym rozwiązaniem do ułożenia na nim paneli podłogowych.

Jak należy naszykować się na montaż paneli podłogowych?

Najważniejsze aby rozplanować położenie paneli podłogowych, sposób w jaki je ułożymy. Producenci zalecają układanie ich podłużnie, wzdłuż stopni.  Następnie warto wykonać wymiary, aby wiedzieć czy panele podłogowe zmieszczą się na danym obszarze. W tym wypadku na schodach.

Czy jednak będzie konieczne ich docinanie. Zakup samych paneli winylowych nie wystarczy. Należy zakupić też folię paroizolacyjną 0,2 mm oraz podkładki izolujące. Jak na przykład mata piankowa lub płyty pilśniowe. Utworzona konstrukcja powinna być wykonana przez osobę doświadczoną. Aby schody godnie reprezentowały wejście do naszego mieszkania.

1 komentarz do “Jakie panele na schody wewnętrzne wybrać – wskazówki i inspiracje

  1. Ooo, jaka super stronka! Jestem zachwycona, że tutaj trafiłam! Myślę, że będę tutaj częstym gościem. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.