Suszące się pranie

Jak uratować zafarbowane ubrania – 5 wskazówek, które każdy powinien znać

Ubrania zafarbowane w praniu to przykra sytuacja, która jest wynikiem zwykłego roztargnienia lub niedopatrzenia. Wystarczy, że w bębnie pralki znajdzie się jedna kolorowa skarpetka lub koszulka, a konsekwencje tego mogą być realnie dotkliwe. Każdy z nas doskonale wie o tym, że białe ubrania nie mogą być prane z barwnymi materiałami.

Co należy jednak zrobić, jeśli ulubiona koszula lub firanka niespodziewanie zmieni swój kolor? Jak uratować zafarbowane ubrania? Oto pięć sposobów, dzięki którym uratujesz pranie przed kompletną katastrofą!

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to jeden z najbardziej uniwersalnych specyfików. Nasze babcie i mamy używały jej nie tylko w kuchni, ale też podczas prac sprzątających. Jak uratować zafarbowane ubrania przy pomocy sody? Najpierw należy wymieszać kilka łyżeczek sody z niewielką ilością wody. Należy pamiętać o tym, że całość powinna mieć konsystencję pasty lub gęstej masy.

W tym celu najlepiej rozpuścić sodę w ciepłej wodzie, a następnie dodawać stopniowo kolejne porcje białego proszku. Powstała w ten sposób substancja powinna być gęsta i pienista. Jeśli odbarwienie materiału ma charakter punktowy, należy nanieść pastę z sody na miejsca, które zmieniły swój kolor w wyniku prania. Tkanina powinna zostać pokryta dosyć grubą warstwą pasty, dzięki czemu przykryje każde miejsce przebarwienia.

Następnie warto pozostawić materiał na kilka godzin – po tym czasie koszulę lub T-shirt można ponownie wyprać. Po wyciągnięciu z pralki zauważysz, że kolor materiału powrócił do naturalnego stanu. Soda to gwarancja niezawodności, którą potwierdzi każda doświadczona gospodyni domowa!

Soda oczyszczona na zafarbowane ubrania

Źródło: Pixabay

Liście laurowe

Kolejna metoda jest jednym z najmniej znanych sposobów na uratowanie zafarbowanych ubrań w praniu. Liście laurowe są bowiem powszechne wykorzystywane w kuchni polskiej, jednak mało kto wie o ich właściwościach wybielających. Do garnka należy wlać około 3 litrów wody, a następnie wrzucić do środka około 20 liści laurowych.

Całość po zagotowaniu powinna odstać dłuższą chwilę – na tyle długo, aby przygotowany wywar całkowicie się ostudził. Później należy włożyć do środka odbarwioną część garderoby i poczekać kilka godzin, a następnie ponownie wyprać. Po wyciągnięciu koszuli z pralki zauważysz, że materiał odzyskał swój naturalny kolor.

Ocet

Domowe sposoby na czyszczenie wielu powierzchni opierają się na stosowaniu octu. Nic dziwnego – jest to bowiem naturalny wybielacz, który jest składnikiem wielu komercyjnych detergentów. Jak uratować zafarbowane ubrania przy pomocy octu? Metoda ta jest banalnie prosta, jednak wymaga cierpliwości.

Do dużej miski z wodą należy wlać szklankę octu. W roztworze tym należy umieścić zafarbowaną koszulę lub T-shirt. Całość należy pozostawić na kilka godzin, aby ocet mógł skutecznie zadziałać. Jedynym minusem, związanym z tym sposobem, jest nieprzyjemny zapach. Ocet ma charakterystyczną woń, która dla wielu osób jest trudna do zniesienia. Z tego powodu zaleca się stosowanie tej metody w otwartych lub wietrzonych pomieszczeniach.

Po około 3 godzinach tkaninę należy wyciągnąć z roztworu, a następnie ponownie wyprać. Będziesz zaskoczona efektem, dzięki któremu odzyskasz ubrania, które początkowo wydawały się nie do uratowania!

Skorupki jaj

Kruche skorupki jaj można wykorzystać do naturalnego uratowania odbarwionych koszulek lub spodni. Zafarbowane w praniu ubrania należy umieścić w misce z wodą, a następnie dodać do środka wapienne skorupki. Najlepsze efekty można uzyskać, jeśli pozostawisz ubrania na dłuższą chwilę w takim roztworze. W późniejszym etapie należy wyciągnąć odbarwione tkaniny z miski i ponownie je wyprać. Pozostałe skorupki warto umieścić w cienkim, lnianym woreczku. Włożenie ich do bębna pralki na czas prania zwiększy skuteczność całej metody.

Nie martw się o to, że zaostrzone fragmenty jajek uszkodzą ubrania. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, o czym świadczy fakt, że jest stosowana przez gospodynie domowe już od wielu lat. Zaufaj naturalnym właściwościom skorupek i ciesz się ubraniami, które będą się efektownie prezentować nawet po przykrej przygodzie z ich zabarwieniem!

Skorupki jaj na zafarbowane ubrania

Źródło: Pixabay

Cytryna

Sok z cytryny jest naturalnym wybielaczem. Jego właściwości są często wykorzystywane podczas prac sprzątających. Cytryna sprawdza się również sytuacji, w której przez przypadek odbarwisz ulubioną bluzkę lub koszulę.

Do miski z wodą wlej sok z kilku cytryn i dokładnie wymieszaj. Jeśli chcesz mieć pewność, że metoda ta zadziała, możesz dodać również kilka łyżeczek wody utlenionej. W przygotowanym w ten sposób sposób roztworze namocz odbarwioną tkaninę, a następnie ponownie wypierz w pralce. Warto jednak pamiętać o tym, że sposób ten sprawdza się wyłącznie w przypadku białych tkanin.

Sok z cytryny posiada silne właściwości wybielające. Z tego powodu kolorowe materiały mogą utracić swój odcień, przez co efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Pamiętaj również o tym, że należy ostrożnie dozować ilość wody utlenionej. Roztwór tego typu jest bardzo silny, dlatego nie należy wybielać w ten sposób lnianych koszul lub spodni.

1 komentarz do “Jak uratować zafarbowane ubrania – 5 wskazówek, które każdy powinien znać

  1. O, słyszałam o tych wszystkich metodach, ale sposobu z sodą oczyszczoną nie znałam. Mam nadzieję, że nie będę miała okazji, żeby go wypróbować 🙂 Dobrego dnia dla wszystkich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.