Szerszeń

Ugryzienie szerszenia – powikłania, objawy, pierwsza pomoc

Szerszeń to owad z rodziny osowatych. W Europie został uznany za jeden z największych gatunków z tej rodziny. Szerszenie występują na terenie całej Polski. Spotkanie z tym owadem nie należy do najprzyjemniejszych. Zwłaszcza, gdy u danej osoby zdiagnozowano uczulenie na jego jad.

W przypadku ugryzienia szerszenia powikłania mogą być naprawdę groźne. Jakie objawy będą występować? Jak można pomóc osobie ukąszonej? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Użądlenie szerszenia – objawy

Użądlenie szerszenia powoduje praktycznie natychmiastowe objawy. Przede wszystkim już samo wbicie żądła skutkuje nagłym, bardzo silnym bólem. W miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienie i świąd skóry. Następnie powstaje obrzęk, opuchlizna i stan zapalny. Taka reakcja organizmu następuje tylko w przypadku osób, które nie są uczulone na jad omawianych objawów. Natomiast, gdy u kogoś występuje uczulenie, to mogą pojawić się też:

  • Dreszcze.
  • Biegunka.
  • Wymioty i nudności.
  • Ból brzucha.
  • Ból w klatce piersiowej.
  • Duszności.
  • Zawroty głowy.
  • Niepokój.
  • Osłabienie.
  • Gorączka.
  • Zaburzenia mowy.
  • Niepokój.

Jeżeli takiej osobie jak najszybciej nie zostanie udzielona pomoc, to ukąszenie szerszenia może doprowadzić do zapaści lub wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego ugryzienia owadów nie można bagatelizować i trzeba zacząć działać.

Niebezpieczny szerszeń

Źródło: Pixabay

Ukąszenia szerszenia a wstrząs anafilaktyczny

Anafilaksja, czyli wstrząs anafilaktyczny może być zagrożeniem dla ludzkiego życia. Jeżeli na skutek ukąszenia szerszenia, pszczół, czy innych owadów do niego dojdzie, to u tych osób mogą wystąpić:

  • Niskie ciśnienie krwi.
  • Problemy z oddychaniem.
  • Pokrzywka na skórze.
  • Zaburzenia mowy.
  • Zapaść.
  • Utrata przytomności.

Gdy ktoś widzi osobę, która ma takie objawy, to powinien natychmiast wezwać karetkę pogotowia i do jej przyjazdu udzielać pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc a użądlenie szerszenia – jak zachować się w takiej sytuacji?

Niezależnie od tego, czy do ukąszenia doszło u osoby uczulonej, czy też nie, konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy. W innym przypadku ugryzienie szerszenia i powikłania mogą być naprawdę nieprzyjemne. W takiej sytuacji nie należy wpadać w panikę i postępować zgodnie z następującymi krokami:

  1. Przemycie miejsca użądlenia wodą z mydłem, wodą utlenioną, spirytusem salicylowym lub innym środkiem odkażającym.
  2. Przyłożenie w miejsca wbicia żądła kompresu z zimnego metalu lub kostki lodu. Alternatywą jest okład o delikatnym odczynie kwasowym np. z octu lub cytryny.
  3. W przypadku wystąpienia obrzęku lub zaczerwienienia na skórze, konieczne jest podanie leków przeciwzapalnych i odczulających.
  4. Jeżeli do ugryzienia doszło u osoby ze zdiagnozowanym uczuleniem na jad szerszeni, została pogryziona wielokrotnie lub żądło zostało wbite w okolicy warg, ust, gardła, to niezwłocznie należy wezwać pogotowie lub udać się do najbliższej placówki medycznej.
Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Źródło: Pixabay

Ukąszenie szerszenia – dlaczego owad atakuje ludzi?

Wbrew pozorom ukąszenie szerszenia nie jest przypadkowe. Z reguły dochodzi do niego, kiedy owady czują się zagrożone ludzką obecnością. Niestety podobnie jak pszczoły żyją one stadnie, więc najczęściej dochodzi do użądlenia przez więcej niż jednego osobnika. W momencie spotkania z szerszeniem warto więc zachować względny spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Ostatecznie należy powoli się wycofać z miejsca zetknięcia się z owadem.

Niestety bardzo ciężko jest przekonać dzieci do takiego działania, ponieważ znacznie szybciej mogą wpaść w panikę i będą chciały odgonić owada wymachując rączkami.

Ukąszenie szerszenia u dzieci

Ukąszenie szerszenia u dzieci objawia się tak samo jak u dorosłych. Z tą różnicą, że one gorzej radzą sobie z bólem oraz zmianami skórnymi. Jednak rodzice muszą odkazić miejsce użądlenia bez względu na to, jakie odczucia ma dziecko. Po udzieleniu warto spędzić z nim czas i wynagrodzić smutne doświadczenia. Zresztą pozwoli to też mu zapomnieć o obrzęku i ciągłym dotykaniu miejsca użądlenia. Rozdrapywane może goić się znacznie dłużej.

Ugryzienie szerszenia powikłania

Wiele osób zastanawia się, czy po użądleniu owadów może dojść do powikłań. Z zasady poza nieprzyjemnymi dolegliwościami jad szerszenia nie jest niebezpieczny. Zazwyczaj objawy ustępują w przeciągu tygodnia. Wyjątek stanowią osoby uczulone oraz gdy do użądlenie dojdzie w okolicach twarzy i jamy ustnej. W skrajnych przypadkach może też pojawić się fobia. Nie należy jednak tego pojęcia mylić ze zwykłym strachem przed ukąszeniem owadów. Fobia występuje, gdy obawa przed owadami zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem. Niestety narażone są na nią również dzieci.

Ugryzienie szerszenia

Źródło: Pixabay

Szerszeń w domu – co robić?

Może zdarzyć się tak, że jeden z owadów wleci do domu przez uchylone okno. W takiej sytuacji także nie można panikować. W miarę możliwości można zamknąć się w innym pomieszczeniu i poczekać, aż sam wyleci. Z pokoju jak najszybciej należy zabrać też dzieci. Jeśli szerszeń przez dłuższy czas nie opuszcza naszego domu, to można spróbować go przegonić. Wcześniej jednak należy odpowiednio się zabezpieczyć, czyli owinąć szyję, zakryć twarz i ubrać dwie warstwy ubrań, przez które żądło owada się nie przebije.

1 komentarz do “Ugryzienie szerszenia – powikłania, objawy, pierwsza pomoc

  1. Podobno też mega to boli. Nie wiem, nigdy tego nie doświadczyłam, ale moja kuzynka tak. Trafiła nawet przez to na SOR, bo nie mogła znieść tego bólu. A żadnych innych powikłań ani objawów nie miała. Uważajcie na siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.