Piec kaflowy

Rozbiórka pieca kaflowego krok po kroku – o czym należy pamiętać, aby zrobić to bezpiecznie

Niegdyś piec kaflowy oznaczał przynależność do wyższej klasy społecznej. Mieli je w domu arystokraci i bogaci mieszczanie. Na przełomie XIX i XX wieku piece były nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni praktycznie w każdym domu. Dziś nadal można je spotkać, ale coraz więcej osób decyduje się na demontaż. Jak przeprowadzić rozbiórkę pieca kaflowego? Jak zrobić to bezpiecznie? Dlaczego warto zdecydować się na ten krok? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu?

Dlaczego warto pozbyć się starego pieca kaflowego?

Mimo że zdunowie, kiedy budowali piece kaflowe, zapewniali, że są one całkowicie bezpieczne, to wraz z biegiem lat używania taka gwarancja dawno przestała obowiązywać. Do zaprószenie ognia może dojść w przypadku niedrożnej wentylacji kominowej. Stare piece kaflowe wymagają przecież od użytkowników ciągłego dokładania opału.

Jeśli do ogrzewania mieszkania wybierane było słabej jakości drewno, czy węgiel, to prawdopodobieństwo niedrożności wentylacji jest bardzo duże. Zresztą samo przynoszenie i przechowywanie opału także nie jest zbyt wygodne. Istotną wadą pieca kaflowego jest też to, że zajmuje on dużą powierzchnię i jest zwyczajnie niefunkcjonalny. Ostatecznie do demontażu starego ogrzewania może przekonać to, że dym z komina jest szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i środowiska.

Stary piec kaflowy

Źródło: Pixabay

Przygotowanie do rozbiórki starego pieca kaflowego

Rozbiórka pieca kaflowego wymaga szczególnych przygotowań. Co prawda, można zlecić jej przeprowadzenie specjalistom, ale można też poradzić sobie samemu. Materiały, z który piec kaflowy został wykonany oraz pozostałości po ogrzewaniu mieszkania lub domu z całą pewnością spowodują zapylenie pomieszczenia. Dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

Konieczne jest więc zaopatrzenie się w taśmę malarską, którą przykryte zostaną meble oraz podłoga. Zanim jednak zostanie rozłożona, należy wynieść wszystkie przedmioty mogące się zniszczyć w trakcie rozbiórki pieca kaflowego. Niezbędne będą też narzędzia takie wiadro, łopata oraz młotek. Przydać się może również dłuto.

Rozpoczęcie prac nad rozbiórką pieca

O pracy zdunów można powiedzieć wiele, ale solidność budowy pieców kaflowych była na pewno ich mocną stroną. Ogrzewanie docierało w każdy zakątek mieszkania, czy też domu, a remont potrzebny był tylko od czasu do czasu. W związku z tym, że służyły nam wiele lat, to należy się przygotować na to, że rozbiórka pieca będzie czasochłonna i ciężka. Pracę należy rozpocząć od górnej części pieca. Przy pomocy dłuta lub młotka należy zdjąć górne kafle, aż widoczny będzie otwór pieca.

Potrzebna będzie woda!

Jak wspomniano wcześniej, rozbiórka pieca kaflowego związana jest z zapyleniem mieszkania. Choć całkowicie nie da się tego uniknąć, to można, chociaż ograniczyć ilość zanieczyszczeń, a do tego potrzebna będzie po prostu woda! Do otworu pieca należy wlać kilka lub kilkanaście litrów wody i odczekać mniej więcej godzinę. Po upływie tego czasu pył będzie się unosił w znacznie mniejszej ilości.

Jeśli ten punkt został pominięty, to konieczne będzie spryskiwanie wodą każdego kolejnego demontowanego pietra pieca. Do tego zadania bardzo dobrze sprawdzi się spryskiwacz, który można znaleźć chyba w każdej kuchni. Zresztą takie spryskiwanie może być też pomocne w przypadku, gdy ktoś stwierdzi, że w trakcie demontażu pyłu jest zdecydowanie za dużo.

Zdjęcie wody

Źródło: Pixabay

Rozbiórka pieca kaflowego

Demontaż pieca kaflowego należy przeprowadzać bardzo ostrożnie i systematycznie. Najlepiej jest usuwać elementy pieca etapowo. Poza zabezpieczeniem mieszkania koniecznie należy zadbać też o siebie. Przede wszystkim obuwie. Powinno być masywne, dzięki dobrze dobranym butom można ochronić stopy w razie, gdy jakiś odłamek niefortunnie odpadnie i nas uderzy. Drugim istotnym elementem ubioru są okulary i maseczka ochronna. Ich założenie uniemożliwi, dostanie się pyłu do oczu oraz dróg oddechowych. Należy też założyć grube, budowlane rękawice.

Wywóz gruzu po rozbiórce pieca kaflowego

Demontaż starego ogrzewania wiąże się jeszcze z wywozem gruzu. Najpierw przy pomocy wiadra i łopaty należy go wyzbierać, a potem odpowiednio zutylizować. Należy pamiętać, że pozostałości po piecu kaflowym nie mogą trafić do kontenerów, do których wyrzucane są odpady produkowane codziennie w domu.

Zgodnie z polskim prawem odpady budowlane muszą zostać wywiezione i poddane utylizacji. Jeśli ktoś zdecyduje się na wrzucenie gruzu z pieca kaflowego do kosza stojącego pod domem, to może zostać na niego nałożona grzywna w wysokości 500 zł. Dodatkowo może zostać narażony na dodatkowe koszty związane ze zniszczonym kontenerem lub śmieciarką.

Sprzątanie pomieszczenia

Po wywozie gruzu ze starego pieca kaflowego pozostaje jeszcze sprzątanie kuchni, czy też innego pomieszczenia, w którym stało niefunkcjonalne ogrzewanie. Należy delikatnie zwinąć folię oraz dokładnie wymyć podłogę. Zanim jednak to nastąpi, trzeba zadbać o jeszcze jeden ważny szczegół. Trzeba szczelnie zamurować dziurę w ścianie, która pozostała po połączeniu z kominem. Jeżeli ktoś zaniecha to zadanie, to narazi siebie i innych mieszkańców domu na zatrucie czadem, które może skończyć się nawet śmiercią!

Pomoc może być przydatna!

Demontaż starego pieca kaflowego wymaga wiele siły i czasu. Dlatego warto znaleźć osobę, która zechce nam pomóc. Wyburzanie pieca i wynoszenie gruzu będzie przebiegało znacznie szybciej. Natomiast, gdy ktoś cierpi na choroby układu oddechowego lub serca, to lepiej zlecić pracę profesjonalistom, ponieważ osobisty demontaż pieca, który służył od lat, może być zagrożeniem dla ich zdrowia.

Uścisk dłoni

Źródło: Pixabay

Jakie ogrzewanie w domu zamiast pieca?

Bez ogrzewania raczej ciężko żyć, więc warto pomyśleć o alternatywie dla pieca kaflowego. Na szczęście obecnie jest wiele ciekawych rozwiązań. Do najpopularniejszych nalżą:

  • Piece na gaz ziemny.
  • Pompy ciepła.
  • Ogrzewanie wykorzystujące energię elektryczną.

1 komentarz do “Rozbiórka pieca kaflowego krok po kroku – o czym należy pamiętać, aby zrobić to bezpiecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.