Sztuczne rzęsy

Pielęgnacja sztucznych rzęs – jak dbać o rzęsy po zabiegu, czyli 10 zasad pielęgnacji

Wiele kobiet decyduje się na zabieg przedłużania rzęs. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro sztuczne rzęsy sprawiają, że oczy wydają się większe, a niektórzy nawet twierdzą, że ładniejsze. Choć można kupić gotowe rzęsy w drogerii i przykleić je w zaciszu własnego domu, to wizyta u profesjonalnej stylistki daje o wiele lepsze efekty. Jak przygotować się do zabiegu przedłużania rzęs? Jak je później pielęgnować? O czym warto pamiętać? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Zalecenia przed zabiegiem przedłużania rzęs

Mogłoby się wydawać, że zabieg przedłużania rzęs jest krótkotrwały i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Rzeczywiście nie ma konieczności wykonywania jakiś szczególnych czynności. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą przyspieszyć pracę stylistki.

Przede wszystkim należy ustalić taki termin zabiegu, który nie będzie kolidował z innymi ważnymi wydarzeniami, jak egzamin na uczelni, czy wizyta u lekarza. Wykonanie stylizacji może trwać nawet 3 godziny, więc warto sobie zagospodarować odpowiednią ilość czasu. Można też podpytać stylistkę o to, ile zajmie jej przedłużanie rzęs. Z szacunku do niej, na wizytę należy przyjść punktualnie.

Jako że zabieg będzie wykonywany w okolicy oczu i powiek, lepiej pojawić się w salonie bez makijażu. Jeśli nie jest to możliwe, to niech będzie on delikatny. Przed zabiegiem odradza się, picie napoi pobudzających, ponieważ mogą one powodować drżenie mięśniowe, czyli drganie powiek. Tym sposobem przedłużanie rzęs może być utrudnione, a efekt zwyczajnie gorszy.

Na czas zabiegu warto wyłączyć telefon tak, aby nie przeszkadzał stylistce i innym osobom obecnym w gabinecie, w tym też samej pacjentce. Należy też pamiętać, by w dniu aplikowania sztucznych rzęs nie umawiać wizyty u fryzjera. Zastosowanie suszarki i innych produktów do stylizacji włosów mogą osłabiać działanie świeżego kleju.

Kobieta ze sztucznymi rzęsami

Źródło: Pixabay

Pielęgnacja rzęs dwie doby po zabiegu

Pierwsze 48 godzin po zabiegu przedłużania rzęs są najważniejsze. Jest to związane z tym, że klej w tym czasie dopiero się wiąże, a wpływ różnych czynników może mieć negatywny wpływ na ten proces. W związku z tym należy zastosować się do następujących zasad:

  • W miarę możliwości nie nakładać makijażu. Jeśli jest on konieczny, to trzeba wybrać sprawdzone i delikatne kosmetyki.
  • Nie wykonywać zabiegów na twarzy, które mogą podrażnić oczy.
  • Nie pocierać, nie dotykać i nie rozczesywać sztucznych rzęs.
  • Kontrolowanie pozycji podczas snu. Jeśli to możliwe należy spać na plecach. W innym przypadku rzęsy będą ocierały się o poduszkę i mogą ulec wgnieceniu.
  • Unikać gorącej wody oraz temperatury powietrza. Przez pierwsze dwie doby od nałożenia sztucznych rzęs nie można brać gorącego prysznica, chodzić na basen i do sauny, nie wolno suszyć włosów suszarką.
  • Dwa razy dziennie (rano i wieczorem) rozczesywać rzęsy specjalną szczoteczką.

Kolejne dni pielęgnacji rzęs

Mimo że pierwsze 48 godzin ma największe znaczenie, ponieważ w tym czasie efekty zabiegu się dopiero utrwalają, to nie jest to jednoznaczne z tym, że w kolejnych dniach nie trzeba pielęgnować rzęs. Są one bowiem tak samo delikatne, jak rzęsy naturalne. Dlatego też należy pamiętać o:

  • Zachowaniu wszelkiej ostrożności podczas wykonywania demakijażu twarzy i oczu. Odradza się stosowanie tłustych kosmetyków, materiałów zawierających włókna (w tym watę i waciki) oraz kosmetyków wodoodpornych.
  • Stosowaniu do demakijażu w okolicach oczu produktów na bazie wody.
  • Nakładaniu na sztuczne rzęsy kosmetyków specjalnie do nich przeznaczonych.
  • Niepodkręcaniu rzęs zalotką, ponieważ mogą się one połamać i z czasem zacząć wypadać.
  • Codziennym myciu rzęs przy pomocy produktów do tego przeznaczonych.
  • Stosowaniu utrwalacza na rzęsy.
  • Przeczesywaniu rzęs suchą szczoteczką, o ile zachodzi taka potrzeba (rzęsy układają się nierównomiernie).
  • Niewykonywaniu trwałej na sztucznych rzęsach.
  • Zrezygnowaniu lub ograniczeniu korzystania z pomieszczeń, w których dochodzi do częstych zmian temperatur, ponieważ mogą osłabić działanie kleju.
  • Delikatnym obchodzeniu się z rzęsami. Nie należy ich ciągnąć, pocierać i nadmiernie dotykać.
Pielęgnacja sztucznych rzęs

Źródło: Pixabay

Kiedy warto zdecydować się na sztuczne rzęsy?

Na wykonanie zabiegu przedłużania rzęs warto się zdecydować, kiedy rzęsy naturalne są krótkie i rzadkie, a kosmetyki nie przynoszą wymaganego efektu. Jeśli w trakcie stylizacji rzęsy dobrze zostały dobrane do oczu i przyklejone, to będą się na rzęsach naturalnych utrzymywać bardzo długo i świetnie się prezentować. Nawet gdy pierwszy zabieg nie spełnił oczekiwań, to wybór jest na tyle szeroki, że w końcu uda znaleźć się rzęsy idealne.

Czy istnieją przeciwskazania do przedłużania rzęs?

Nakładanie sztucznych rzęs jest bezpieczne, ale na zabieg nie powinny decydować się osoby, które mają infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze oka, stany zapalne w okolicy oczu. W przypadku zespołu suchego oka przed wykonaniem zabiegu należy skonsultować się z okulistą. Przedłużanie rzęs nie jest też wskazane przy aktywnym trądziku lub atopowym zapaleniu skóry.

Wbrew powszechnym opiniom sztuczne rzęsy wcale nie prezentują się nienaturalnie. Zwłaszcza jeśli będą dobrze dobrane i nałożone przez doświadczoną, profesjonalną stylistkę. Jeśli komuś nie odpowiadają naturalne rzęsy, to lepiej udać się do salonu kosmetycznego, niż działać na własną rękę.

1 komentarz do “Pielęgnacja sztucznych rzęs – jak dbać o rzęsy po zabiegu, czyli 10 zasad pielęgnacji

  1. Nie sądziłam, że o sztuczne rzęsty trzeba jakoś specjalnie dbać, więc dobrze, że tutaj trafiłam, bo niebawem wybieram się na moje pierwsze w życiu doczepianie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.