Nakrycie stołu

Jak w prawidłowy sposób nakryć stół, czyli savoir-vivre dla wymagających

Przyjmowanie gości w domu praktycznie zawsze związane jest z podaniem posiłków. Niezależnie od tego, czy jest to kameralne spotkanie ze znajomymi, czy też ważna uroczystość. Coraz więcej osób przykłada uwagę do tego, jak ich stół prezentuje się w oczach innych.

Cała zastawa: talerze, sztućce, kieliszki i filiżanki to tylko nieliczne elementy. Są jeszcze przecież dodatki, dekoracje i nakrycie stołu, a wszystko trzeba ułożyć w odpowiednim układzie. Jak nakryć stół na konkretne przyjęcie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Nakrycie stołu

Zanim na stole pojawią się jakiekolwiek elementy zastawy, należy wybrać odpowiednie nakrycie. Najbardziej popularne są obrusy białe, w jednolitym kolorze lub z delikatnym wzorkiem. Na oficjalnych, poważnych uroczystościach prym zawsze wiedzie biel. Natomiast na przyjęcie ze znajomymi sprawdzą się też nakrycia stołu w ciemniejszych barwach. Oczywiście od tej zasady są też wyjątki. Przecież na święta Bożego narodzenia śmiało można założyć obrus z Mikołajem, a na Wielkanoc z kurczaczkami. Jak widać, wszystko tak naprawdę zależne jest od okazji.

Trzeba tylko pamiętać o tym, aby nakrycie stołu nie dominowało nad zastawą stołową oraz podanymi posiłkami. Ważne jest też to, aby miało odpowiednią długość. Musi zakrywać cały blat, ale nie powinno być też zbyt długie, aby goście mogli swobodnie się poruszać i nie istniało ryzyko, że podczas wstawania lub sięgania po coś, pociągną obrus.

Nie mniej istotne jest to, aby przed rozłożeniem talerzy, sztućców i innych elementów zastawy, zaplanować odpowiednią ilość miejsca przy stole dla każdego gościa. Muszą mieć możliwość bez przeszkód się poruszać i nie przeszkadzać innym.

Nakryty stół na przyjęcie

Źródło: Pixabay

Serwetki

Mogłoby się wydawać, że serwetki to niewielkie, mało znaczące dodatki. Nic bardziej mylnego. Są one obowiązkowe na każdym przyjęciu! Bardzo gustownie prezentują się serwetki materiałowe, które należy umieścić po lewej stronie talerza. Można je poskładać lub zwinąć w rulon. Goście w trakcie i po posiłku mogą wytrzeć sobie usta, bez konieczności ciągłego chodzenia do łazienki.

Kolorystyka serwetek powinna być dopasowana do nakrycia stołu. Jeśli nasz obrus jest kolorowy, to lepiej sprawdzą się serwetki jednobarwne, dopasowane do wzoru na obrusie. Zawsze można się też zdecydować na serwetki uniwersalne, czyli białe. Alternatywą dla materiałowych są papierowe oraz okolicznościowe. Serwetki mogą posłużyć również jako ozdoba stołu. Umieszczone w pierścieniach, czy też serwetnikach, z całą pewnością będą się pięknie prezentować.

Jak nakryć stół na przyjęcie, czyli jak zadbać o komfort gości? Podstawowe zasady

Nakrywanie do stołu wcale nie jest prostym zadaniem. W pierwszej kolejności należy uwzględnić ilość gości oraz podawanych posiłków. Z reguły na przyjęciach podawana jest zupa, drugie danie i deser. Czasem na stole pojawiają się też różnego rodzaju przekąski. Do każdego z nich koniecznie trzeba przygotować sztućce i talerze.

W tym momencie należy wspomnieć o pierwszej podstawowej zasadzie, a mianowicie nigdy nie można przynieść wszystkich talerzy i ustawić ich na stole. Powinny być one wymieniane wraz z podaniem kolejnego dania. Dlatego na początku postawiony musi zostać jeden talerz obiadowy oraz talerz do pierwszego dania. Z tym że pierwszy z nich tak naprawdę nie będzie wykorzystany do nakładania potraw, a jedynie stanowił podstawkę pod inne oraz chronił nakrycie stołu przed zabrudzeniem. Należy go jednak zdjąć przed podaniem deseru.

Oczywiście wcześniej całą zastawę można sobie przygotować i postawić w łatwo dostępnym miejscu, dzięki czemu podawanie kolejnych dań będzie znacznie łatwiejsze. Drugą równie ważną zasadą dotyczącą nakrywania jest to, że jeśli podczas przyjęcia podawane jest pieczywo, to należy przygotować na nie talerzyk dla każdego gościa. Powinien znajdować się po lewej stronie talerza podstawowego.

Jak nakryć do stołu, czyli jak rozłożyć sztućce?

Rozłożenie sztućców na stole często sprawia największy problem. W tej kwestii należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Są to:

  • Po prawej stronie od talerza musi leżeć nóż, a z lewej widelec. Wyjątek od tej reguły mogą stanowić goście leworęczni.
  • Sztućce powinny być ułożone w kolejności, w jakiej będą podawane dania. Do pierwszego posiłku sztućce muszą być najbardziej oddalone od talerza.
  • Jeśli podawana będzie zupa, to łyżkę należy położyć po prawej stronie od noża.
  • Sztućce do deserów (łyżeczka lub widelczyk) muszą znaleźć się nad talerzami, ponieważ będą używane na samym końcu. Widelczyk obrócony w prawą stronę należy ułożyć bliżej talerza, a nad nim łyżeczkę zwróconą w lewo. Z reguły łyżeczka do deserów nie jest używana do zamieszania kawy, czy herbaty. Jeśli napoje gorące podawane będą w filiżance, to na spodeczku trzeba położyć dodatkową łyżeczkę.

Nakrywanie do stołu, czyli ustawienie kieliszków i filiżanek

Wiele osób zastanawia się, jak nakryć stół na przyjęcie, ale spory problem poza talerzami i sztućcami sprawia ułożenie naczyń do napojów. Jeżeli jest to uroczystość, na której nie będzie spożywany alkohol, to zadanie jest znacznie łatwiejsze, a elementów po prostu mniej. Wystarczy bowiem postawić kieliszek do wody (goblet) po prawej stronie, zaraz nad sztućcami. Natomiast, gdy podawane będzie wino, czy inne trunki, to sprawa się nieco komplikuje, ale kolejność ustawienia kieliszków (w ukośnej linii) wygląda następująco:

  • Goblet.
  • Kieliszek do szampana.
  • Do białego wina.
  • Kieliszek do czerwonego wina.
  • Do wódki lub innych mocniejszych alkoholi.
Kieliszki na stole

Źródło: Pixabay

Jak nakryć do stołu – dodatki

Nakrycie stołu to nie tylko talerze, sztućce i pozostałe naczynia. Na stole nie może zabraknąć też miejsca na większe elementy zastawy i dodatki. Na eleganckim stole muszą znaleźć się przecież półmiski, waza na zupę, patera, czy też talerz na ciasto i naczynia, na których zostaną zaserwowane wszystkie potrawy. Bardzo ważną rolę odgrywają też dodatki, które nadadzą niepowtarzalnego charakteru nie tylko stołowi, ale też całej uroczystości.

Oczywiście należy dobrać je do kolorystyki obrusu i zastawy tak, aby wszystko się pięknie komponowało. Warto postawić na wcześniej wspomniane serwetniki, efektowne świeczniki, czy też wazony z kwiatami. Należy jednak ustawić je w taki sposób, aby nie przeszkadzały w kontakcie wzrokowym i rozmowie przy stole.

1 komentarz do “Jak w prawidłowy sposób nakryć stół, czyli savoir-vivre dla wymagających

  1. Zasady savoir-vivru są dla mnie mega przestarzałe. Nie lepiej jest przygotować stół tak, jak się każdemu podoba? Co z tego, że widelec będzie leżał po złej stronie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.